top of page
Dom mieszkalny Barlinek

   Dom mieszkalny na ul. Rynek nr 9 został wzniesiony - prawdopodobnie - w 1 poł. XIX w. w południowym narożniku rynku, na miejscu wcześniejszego obiektu. Wg. planów katastralnych była długa, narożna działka siedliskowa, oznaczona na planie z 1720 r. Dom stanowi historyczny element w strukturze przestrzennej starego miasta.

Dom mieszkalny w typie małomiasteczkowej, XIX-wiecznej kamieniczki, dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony, nakryty dachem trzypołaciowym, o oryginalnej konstrukcji ryglowej, z elementami stalowej stolarki i stylizowanymi obramieniami otworów.

 

   Materiał, konstrukcja, technika: dach: więźba dachowa drewniana , historyczna z końca XIX w. Jest to konstrukcja stolcowo-płatwiowa z usztywnieniem kleszczowym. Więźba dachowa składa się z krokwii, płatwi kalenicowej oraz dwóch płatwi pośrednich i stopowych, podpór stolcowych, długich kleszczy poniżej płatwi pośrednich oraz licznych mieczy, zastrzałów i krótkich kleszczy. Krokwie wsparte są zaciosami na płatwiach stopowych, ułożonych na ryglowych ściankach kolankowych. Połączenia ciesielskie są kołkowane, a współczesne łączniki łączone na śruby i gwoździe. Pokrycie wszystkich połaci dachowych stanowi papa asfaltowa, ułożona na deskowym "poszyciu" Podłogi: dominują podłogi deskowe oraz z wtórnymi płytami pilśniowymi. Strop nad piwnicą drewniany i ceglany Schody: ustawione są w korytarzu przy wejściu. Są to schody zabiegowe, drewniane, policzkowe, z tralkową balustradą, profilowanąporęczówką oraz 8-bocznymi słupkami. Stopnie odsłonięte od spodu. Schody na poddasze jednobiegowe, drewniane, policzkowe, z poręczówką. Stolarka: zróżnicowana typologicznie, chronologicznie i materiałowo. Otwory okienne w obrębie elewacji frontowej z historycznymi ościeżami i obramieniami o motywach architektonicznych. Stolarka drzwiowa historyczna, ze współczesnymi nawarstwieniami.

 

  Rzut: Budynek na planie prostokąta, zorientowany na osi NE - SW. Front zwrócony w stronę Rynku. Do ściany tylnej, przy narożniku zachodnim dostawiona jest niewielka przybudówka - ganek. Dom przylega ścianą płn-zachodnią do sąsiedniego budynku.

 

   Bryła: Korpus budynku w formie leżącego prostopadłościanu, nakrytego lekko spłaszczonym dachem trzypołaciowym. Wysokość całkowita (do kalenicy) wynosi ok 960 cm. Kondygnacje nadziemne o zróżnicowanej wysokości. Piwnica umieszczona pod płd-wsch częścią budynku.

 

 

Źródło: W. Witek, Karta ewidencyjna obiektu zabytków architektury i budownictwa, archiwum WKZ

Opacowanie: Alicja Pisula, Aleksandra Kośla, Jolanta Kuźniar

bottom of page