top of page
Spichlerz Goleniów

   Spichlerz w Goleniowie zlokalizowany jest przy ul. Nabrzeżnej 8. Opisywany spichlerz został wzniesiony w poł. XVIII w. (1749 r.) na starych fundamentach. Prawdopodobnie w okresie międzywojennym obiekt został wyremontowany, w owym czasie wymieniono część drewnianego szkieletu konstrukcyjnego, stolarkę oraz wzmocniono więźbę dachową. Jest to wolnostojący, okazały 3-kondygnacyjny, ryglowy spichlerz typu podłogowego, o pierwotnej (XVIII-wiecznej) formie architektonicznej.

 

   Lokalizacja: Spichlerz zlokalizowany jest w południowej części miasta.

 

   Materiał, konstrukcja, technika: Stropy: drewniane, belkowanie nagie, wsparte na dwóch podciągach i układzie słupów. Całość stabilizowana rozporami i mieczami. Dach: więźba dachowa drewniana, o konstrukcji krokwiowo-jętkowej z płatwiami pośrednimi i obustronnymi podporami stolcowymi. Stopy krokwi osadzone na wpust ukośny w belkach stropowych, a poszczególne wiązary stabilizowane krótkimi mieczami. Daszek windy o konstrukcji krokwiowej. Poszycie połaci dachowych stanowi ceramiczna dachówka karpiówka, ułożona podwójnie (w "koronkę"). Kalenica i naroża zabezpieczone są ceramicznymi gąsiorami. Schody: metalowe, jednobiegowe Stolarka: okna krosowe, jednoskrzydłowe, dzielone szczeblinami na cztery kwatery, zaopatrzone w zewnętrzne, jednoskrzydłowe okiennice (deskowe). Stolarka drzwiowa historycznie wtórna. Są to dwuskrzydłowe, deskowe wrota, zawieszone na pasowych zawiasach. Otwór w szczycie południowo-wschodnim opracowany łukowato, z pierwotnymi (ukośnymi) zastrzałami.

 

   Rzut: budynek założony został na planie prostokąta, zorientowanego na osi SE - NW. Rozplanowanie wnętrza nie wykazuje cech wtórnych, poszczególne kondygnacje nie posiadają podziałów pionowych.

 

   Bryła: obiekt charakteryzuje się zwartą, proporcjonalną bryłą w formie leżącego prostopadłościanu, nakrytego wysokim dachem naczółkowym. W sensie formalnym jest to budynek III kondygnacyjny (poszczególne kondygnacje o wysokości 270 cm), niepodpiwniczony, z użytkowym poddaszem.

 

 

 

Źródło: W. Witek, Karta ewidencyjna obiektu zabytków architektury i budownictwa, archiwum WKZ, pkt. 12, 13

Opacowanie: Alicja Pisula, Aleksandra Kośla, Jolanta Kuźniar

bottom of page